Znaleziony temat: kto wymyślił baz danych

Kto wymyślił baz danych? Historia tego ważnego odkrycia

Bazy danych to narzędzie, które w dzisiejszych czasach jest niezbędne w niemal każdej dziedzinie. Od przechowywania danych klientów w sklepach internetowych, po gromadzenie informacji o pacjentach w szpitalach – bazy danych umożliwiają nam szybkie wyszukiwanie, sortowanie i przetwarzanie informacji. Ale kto właściwie wymyślił ten wynalazek?

Pierwsze próby tworzenia baz danych miały miejsce na początku XX wieku. W 1911 roku Amerykanin H.K. Kent opublikował pracę na temat systemów przechowywania danych w laboratoriach chemicznych. Jednak dopiero w latach 60-tych bazy danych zaczęły zyskiwać popularność.

W 1960 roku w Stanach Zjednoczonych powstał system IMS (Information Management System) – pierwszy system do zarządzania bazami danych. Z kolei w 1970 roku amerykański informatyk Edgar Codd przedstawił teorię relacyjnej bazy danych, która stała się podstawą dla większości dzisiejszych systemów bazodanowych.

Edgar Codd urodził się w 1923 roku w Wielkiej Brytanii. Studiował matematykę na Uniwersytecie w Oksfordzie, a w czasie II wojny światowej pracował na potrzeby brytyjskiego wywiadu. Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę w IBM.

W 1969 roku Codd opublikował swoją teorię relacyjnej bazy danych w artykule pt. „A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks”. W tym modelu baza danych składa się z tabel, a każda tabela składa się z wierszy i kolumn. Dzięki temu relacyjne bazy danych umożliwiają łatwe przetwarzanie i analizowanie informacji.

Wprowadzenie teorii relacyjnej bazy danych stało się przełomem w dziedzinie zarządzania danymi. Dzięki temu odkryciu możliwe stało się przechowywanie i przetwarzanie coraz większych ilości informacji. Dzisiaj większość nowoczesnych systemów bazodanowych opiera się na teorii Codd’a.

Wniosek? Choć pierwsze próby tworzenia baz danych miały miejsce już na początku XX wieku, to to Edgar Codd jest uważany za ojca relacyjnych baz danych. Jego teoria stała się podstawą dla większości dzisiejszych systemów bazodanowych. Dzięki temu możemy szybko i łatwo przetwarzać ogromne ilości informacji.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kto wymyślił baz danych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Online kasyna w Polsce 2023

Online kasyna w Polsce 2023

Kasyna online w Polsce: Licencje Ministerstwa Finansów w Polsce, na Malcie i Curacao. Na jakich stronach można grać w Polsce Regulacje i prawo w Polsce.

Nauka angielskiego jest ważna dla programisty

Nauka angielskiego jest ważna dla programisty

W dzisiejszym globalnym świecie technologii, znajomość języka angielskiego staje się coraz ważniejsza dla programistów i informatyków. W tym artykule omówimy, dlaczego nauka angielskiego jest tak

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.