Znaleziony temat: które polecenie w systemie linux nada uprawnienia

Jak nadać uprawnienia w systemie Linux? Poradnik dla początkujących

System operacyjny Linux jest jednym z najpopularniejszych systemów używanych wśród profesjonalistów IT oraz entuzjastów informatyki. Jedną z jego głównych zalet jest możliwość dostosowywania i konfigurowania go według indywidualnych potrzeb użytkowników. Jednym z podstawowych zadań podczas pracy z systemem Linux jest nadanie odpowiednich uprawnień użytkownikom. W tym artykule przedstawimy, jak to zrobić krok po kroku.

Polecenie, które pozwala nadać uprawnienia w systemie Linux, to chmod. Służy ono do zmiany uprawnień dostępu do plików i katalogów. Aby z niego skorzystać, należy wpisać w terminalu polecenie:

„`bash
chmod
„`

Opcje, które można użyć w poleceniu chmod, to m.in.:

– u – uprawnienia dla właściciela pliku,
– g – uprawnienia dla grupy, do której należy plik,
– o – uprawnienia dla innych użytkowników,
– a – uprawnienia dla wszystkich użytkowników.

Każde z tych opcji można połączyć ze znakiem + lub -, aby dodać lub odebrać uprawnienia. Na przykład, aby nadać uprawnienia do odczytu, zapisu i wykonania dla właściciela pliku, należy wpisać:

„`bash
chmod u+rwx
„`

Jeśli chcemy nadać uprawnienia dla grupy, należy zastąpić literę „u” literą „g”. Analogicznie dla innych użytkowników – zamiast litery „u” należy wpisać „o”, a dla wszystkich – „a”.

Po wpisaniu powyższego polecenia, uprawnienia dla pliku zostaną zmienione zgodnie z naszymi wytycznymi.

W przypadku, gdy chcemy nadać uprawnienia dla wszystkich plików w danym katalogu, należy dodać opcję „-R”, która spowoduje rekurencyjne zmienienie uprawnień dla wszystkich plików i podkatalogów. Przykładowo, aby nadać uprawnienia do odczytu i wykonania dla wszystkich użytkowników dla wszystkich plików w katalogu „moje_pliki”, należy wpisać:

„`bash
chmod -R a+rx moje_pliki
„`

W ten sposób uprawnienia dla wszystkich plików i katalogów w „moje_pliki” zostaną zmienione na uprawnienia do odczytu i wykonania dla wszystkich użytkowników.

Podsumowując, nadanie uprawnień w systemie Linux jest jednym z podstawowych zadań podczas pracy z tym systemem. Dzięki odpowiednio dobranym opcjom polecenia chmod możemy nadać uprawnienia dla właściciela, grupy, innych użytkowników oraz wszystkich użytkowników. Znajomość tego polecenia jest niezbędna dla każdego użytkownika Linuxa.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: które polecenie w systemie linux nada uprawnienia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Online kasyna w Polsce 2023

Online kasyna w Polsce 2023

Kasyna online w Polsce: Licencje Ministerstwa Finansów w Polsce, na Malcie i Curacao. Na jakich stronach można grać w Polsce Regulacje i prawo w Polsce.

Nauka angielskiego jest ważna dla programisty

Nauka angielskiego jest ważna dla programisty

W dzisiejszym globalnym świecie technologii, znajomość języka angielskiego staje się coraz ważniejsza dla programistów i informatyków. W tym artykule omówimy, dlaczego nauka angielskiego jest tak

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.